Marmur

marmur_01

To materiał kojarzony z klasyczną formą, nawiązujący do minionych epok i trendów w sztuce. Posiada bogatą paletę barw, oryginalną fakturę oraz odcienie w całej pastelowej gamie.

marmur z serpentyninem

Kamień ten wciąż jest odkrywany na nowo, głównie ze względu na swoje możliwości. Idealnie komponuje się z innymi materiałami. Doskonale współgra z elementami nowoczesnych aranżacji. Powoduje to bardzo duże zapotrzebowanie na elementy wykonane z marmuru w architekturze wnętrz.

Marmur, dzięki swoim właściwościom, nadaje się zarówno na posadzki, ściany, elewacje, schody, czy parapety. Do tej pory wykorzystywany jest do budowania fasad czy kolumn. Również znajduje swoje zastosowanie w elementach dekoracyjnych. Można nadawać mu różne kształty, tym samym tworząc dzieła sztuki.

marmur odłamek

Najbardziej znana odmiana wydobywana jest głównie w Carrarze we Włoszech i na chorwackiej wyspie Brač. Włochy to jedno z najstarszych miejsc wydobycia tego kamienia naturalnego. Cenione są głównie za złoża białych marmurów z kamieniołomów w pobliżu miejscowości Carrara wraz z jasnobeżowymi złożami prosto z wysp.

Marmur karraryjski

Biała odmiana z Carrary odegrała istotą rolę w dziedzinie sztuki – do swoich rzeźb wykorzystywali ją tak wielcy artyści, jak: Michał Anioł, Filippo Brunelleschi, Giovanni Lorenzo, a także polski rzeźbiarz – Igor Mitoraj.

czerwony marmurTo szlachetna odmiana. Charakteryzuje się wysokim stopniem przekrystalizowania, wysoką zawartością czystego węglanu wapnia i niską zawartością tlenku magnezu. Odmiana karraryjska jest odmianą trwałą, względnie odporną na wietrzenie, natomiast posiada bardzo dużą wartość dekoracyjną.

Stosowany jest głównie w budownictwie jako kamień dekoracyjny i okładzinowy, lecz również jest idealnym materiałem rzeźbiarskim. Z odmiany karraryjskiej, właśnie pod dłutem Michała Anioła, powstała m.in. Pieta watykańska, Madonna z Brugii oraz grobowiec papieża Juliusza II.

Marmur w Polsce

W Polsce kamień ten natomiast wydobywany jest wyłącznie w Sudetach, przede wszystkim w Masywie Śnieżnika, gdzie występuje w dwóch odcieniach kolorystycznych: Biała Marianna (góra Krzyżnik) oraz Zielona Marianna. Natomiast odcień szaro-niebieski pojawia się w Sławniowicach.

marmur_03

Wydobywany jest za pomocą różnych urządzeń tnących, które w przeciwieństwie do materiałów wybuchowych, nie uszkadzają go i sprzyjają jego dalszym procesom obróbki. Dzięki temu można go wykorzystywać w rzeźbiarstwie, a także przygotować z niego cieńsze płyty okładzinowe.

W kamieniarstwie nazwa marmur jest używana jako określenie węglanowych skał osadowych, które pod wpływem poleru stają się silnie błyszczące. Jest to nazwa naukowo nieprawidłowa, lecz silnie zakorzeniona w tej branży.

W Polsce tego rodzaju skały wydobywane są masowo w Górach Świętokrzyskich. W okresie przedwojennym właściciele kopalń nadali im nazwę handlową marmuru kieleckiego, co miało podnieść mu rangę. Z czasem zyskał nazwę marmuru dębnickiego.

Marmur dębnicki (wapień dębnicki, czarny marmur)

To krystaliczny wapień, który wydobywa się w kamieniołomie w Dębniku. Jego kolorystyka utrzymana jest w tonacji od szarego do czarnego.

marmur_02

Wykorzystywany w kamieniarstwie jako materiał okładzinowy i dekoracyjny. Idealnie prezentował się w kościołach utrzymanych w stylistyce barokowej, gdzie stosowano go do budowy portali, ołtarzy lub posadzki.

Galeria